Dobré odpoledne,
po obědě jsem pekla kávové muffiny, neodolala jsem a jeden jsem si vzala.. MMM.. vláčné, lehké těsto, příjemná hořko - sladká chuť, vůně kávy a skořice a na povrchu křehké, drcené kousky mandlí!! ... ach, jak se rozplývají na jazyku..
Trochu přeháním s těmi emocemi, muffinky jsou ale skutečně vynikající, takže pokud ještě nemáte recept na nedělní dezert, tak vřele doporučuji. (Přidala jsem k receptu fotku)
Když už jsem u toho, v předchozím článku jsem se zmínila o slohové práci do školy. Je to neuvěřitelné, ale vymyslela jsem ji. Jak už jsem říkala, byl zadán odborný styl, popis, na téma: Pošušňání. A musím říct, že vymýšlet to bylo tedy opravdu pošušňání..
Pošušňání je psychický a fyzický stav, který se projevuje u všech věkových kategorií, vyvolávaný řadou podnětů nebo předmětů s různými vlastnostmi. Tyto předměty působí na všechny lidské smysly.
Při nejčastější formě tohoto jevu, tzv. gurmánství, jsou látky vpraveny do těla ústní dutinou a jejich účinky jsou nejintenzivnější ještě před spolknutím. Protože každý jedinec má jinak vyvinuté chuťové buňky, pošušňání je u každého vyvoláváno odlišnými pochutinami, např. čokoládou, dorty, zmrzlinou, ovocem, ale také bůčkem, grilovaným masem, salámy, steaky nebo sushi. Nejedná se jen o hlad, nýbrž o touhu po něčem chutném a lahodném. Chuť může být také ovlivněna okamžitou náladou, počasím nebo přibývajícím věkem.
Přestože průběh a projevy se u každé osoby liší, lze vypozorovat typické znaky chování. Osoba, která užije látku, pošušňání vyvolávající, se dostane do euforie, míra rozkoše se různí podle míry poživačnosti konzumenta. Počáteční styk s pochutinou je vnímán zrakovým smyslem, určité jedince přitahují pestré barvy, jiní naopak volí jednoduchost, často také rozhoduje velikost, konzistence a uspořádání pokrmu. Následuje čichový vjem, při němž se zvýší produkce slin a připraví organismus na trávení a chuťové receptory na přijetí (vložení) pochutiny do úst, tedy poslední fázi, která trvá po dobu několika minut až do vyvrcholení blaženosti. Sluch je zapojen po dobu přípravy na podávání jídla.
Při styku pochutiny s jazykem konzument přivírá oči, zvolna pohybuje ústy a vydává táhlé, různě hlasité zvuky, nejčastěji hlásku ,,M‘‘. Po tomto procesu je časté znečištění okolí úst a nosu, především u dětských konzumentů, nebo na textiliích ve vzdálenosti zhruba do půl metru od pošušňávající si osoby. U starších osob, může tento stav vyvolat únavu.
Obdobně jako u jiných látek, vyvolávajících příjemné pocity, je i v tomto případě nebezpečí návyku. Tento typ závislosti se nazývá obžerství a trpí jím asi 1/3 obyvatelstva České republiky. Dopřávat si pošušňání je ale v optimálním množství prospěšné, vyplavují se při něm hormony štěstí, endorfiny, tlumí stres, bolest a zlepšují náladu. Jak řekl slavný francouzský spisovatel, Nicolas Chamfort: ,,Lásky některých lidí jsou pouhé následky dobrých večeří.‘‘
Bohužel jsem dostala 2/3, protože u odborného stylu je za potřebí v každé větě přesně říci, o co se jedná. Ale nechce se mi to opravovat ;D