Přečteno: Josef Škvorecký - Prima sezóna

Napsal Kateřina (») 6. 3. 2013 v kategorii Literatura, přečteno: 1113×

Dobrý večer,

mou poslední knihou, kterou jsem si vybrala k maturitě a ještě ji nepřečetla, byla Prima sezóna od Josefa Škvoreckého. Je to slabá knížečka, pro mě tedy ideální, a protože jsem z ní byla naprosto nadšená, šla jsem si hned půjčit Zbabělce (také od JŠ). S překvapením jsem ale zjistila, že to není tak slabá knížečka, ale skoro pětisetstránková bichle. Challenge accepted! 

Prima sezóna

Jedná se vlastně o soubor šesti povídek, s lehkou návazností. Hlavním hrdinou je Daniel Smiřický, mladý gymnazista, žádný premiant, místo na školu totiž mnohem více myslí na holky. A nejen na jednu, může se chlubit seznamem 23 dívek, o které se pokoušel. Žije v Kostelci, v malé obci, kde žije mnoho křesťansky založených lidí, Danny tudíž, přestože Pána Boha často oslovuje, působí svým chováním jako jakýsi kontrast navenek spořádaného městečka. Daniel je také vypravěčem, v knize jsou časté vnitřní monology, hovorová, až vulgární řeč mezi kluky; hovoří zkrátka tak, jak jim zobák narostl. V každé povídce se uchází o jinou dívku, nejvíce touží po Ireně a Marii Dreslerové, ale úspěch nebývá příliš velký.. ať už dostane košem nebo zasáhnou starostliví a konzervativní otcové. 
Neměla bych ale zapomenou zmínit historický kontext, který hraje v díle poměrně velkou roli, přestože není příliš rozebírané a řešené. Děj se odehrává v období Protektorátu Čechy a Morava, kromě toho, že je omezená svoboda (např. přísná cenzura , zakázané sňatky s Židy, zakázané zábavy a akce), mladí vnímají nebezpečí kolem.
Zdá se mi zdrcující zasazení života Dannyho, nerozvážného děvkaře, saxofonistu, který si chce užít, do Protektorátu, doby přísně kontrolované Gestapem, které se s odpůrci režimu nemazlí (např. když zastřelí Lexova otce).  V díle jsou často anglické a německé výrazy, písně, básničky..

Povídky:

Zimní příhoda, Májová kouzelnice, Zamřížovaný charleston, Vyhlídka z věže, Hotel pro sourozence, Smutné podzimní blues

Postavy:

Danny Smiřický, Benno (Kamarád, člen skupiny, poloviční Žid), Lexa (kamarád, člen skupiny), Rosťa Pitterman (Danův kamarád, maluje portréty dívek), Irena, Marie Dreslerová, Karla- Marie Weberová, Marie- Karla Weberová, Alena (Irenina sestra, basketbalistka), Kristýna Nedoložilová, pan Meloun, Zdeněk Pivoňka (Irenin chlapec), pan radní (Irenin otec)..


Mně osobně se četla knížka skvěle, pobavila mě a často jsem v díle nacházela podobné rysy z mého života.. nebo života v mém okolí. Když vás knížka vtáhne, sdílíte s Dannym jeho trable a fandíte mu, když se snaží užít si s nějakou dívkou, přestože víte, že je to smolař a většinou dostane košem nebo se něco pokazí. Naleznete zde bohatou slovní zásobu a povídky mají příjemnou atmosféru, díky barvitým popisům, přirozené mluvě mladých i hudby (hlavně jazz a blues), která mnohdy v díle zaznívá také jen jako pozadí. Přestože často sleduji negativní reakce čtenářů, já ji jen doporučuji, krásně odlehčuje tehdejší válečnou dobu, je vtipná a čtivá.


Dobrou noc, Kachna

Štítky: Přečteno
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a osm